O Udarze

HISTORIA
Pierwsze treningi w Akademickim Klubie Taekwondo “Udar” odbyły się w połowie listopada 2001 roku. Z inicjatywy Piotra Rybki, organizacja oficjalnie została zarejestrowana w strukturach Politechniki Gdańskiej 24 kwietnia 2002 roku. Pomimo słowa ‘akademicki’ w swojej nazwie, klub jest otwarty dla wszystkich osób od 16 roku życia, które chcą trenować sztuki walki, a w szczególności taekwon-do, niezależnie od posiadania statutu studenta.

Klub od początku swojej działalności współpracuje z ogólnopolskimi i międzynarodowymi organizacjami Taekwon-do ITF, dzięki czemu stopnie uzyskane w czasie egzaminów są honorowane na całym świecie. 

W 2016 roku Klub wchodzi w poczet członków zwyczajnych Polskiego Związku Taekwon-do. 

TRENINGI
Zasadniczym celem działalności klubu jest propagowanie sztuk walki jako alternatywnej i efektywnej formy spędzania wolnego czasu. Podczas treningów instruktorzy skupiają się na dokładności, skuteczności i sile technik tradycyjnych, sportowych oraz samoobrony.

Najważniejsze jest dla nas budowanie i zachowanie sprawności ogólnej naszych ćwiczących oraz zrozumienie przez nich wykonywanych technik. Dzięki takiemu podejściu treningi są ciekawe dla ćwiczących, przynoszą szybkie efekty w budowaniu siły, gibkości, prawidłowej postawy ciała, jak również zwiększają wolę walki, wytrwałość, koncentrację i spokój wewnętrzny. Zdobyte umiejętności zwiększają szansę również w potencjalnej, realnej konfrontacji.

W realizacji naszych celów wykorzystujemy nie tylko klasyczne techniki taekwon-do, ale również czerpiemy pełnymi garściami z innych sztuk walki (nasi instruktorzy posiadają doświadczenie m.in. w kung fu, kickboxingu, bjj), kalisteniki, treningu funkcjonalnego i jogi. Pozwala to na znaczne rozszerzenie wachlarzu umiejętności naszych ćwiczących, niezależnie od ich poziomu zaawansowania. 

Zajęcia prowadzone są osobno dla dzieci i dorosłych. 
Treningi odbywają się w trzech grupach, zróżnicowanych pod względem poziomu zaawansowania:

 • grupa początkująca (do 7 kup - białe, żółte pasy):
  W tej grupie adepci poznają podstawy sztuki walki jaką jest taekwon-do - podstawowe pozycje, techniki nożne i ręczne. Nauczane są również podstawowe techniki i zasady samoobrony, boksu oraz podstawy walki sportowej.
  Największy nacisk kładziony jest na zrównoważony ogólny rozwój fizyczny ćwiczących, co przynosi szybkie efekty w postaci zwiększonej siły, wytrzymałości, szybkości czy gibkości niezbędnych w uprawianiu sztuk walki.
 • grupa średniozaawansowana (7-5 kup - żółto-zielone, zielone pasy):
  W tej grupie ćwiczący poznają trudniejsze technicznie elementy taekwon-do. Zaczynają też regularne, pełne sparingi sportowe.
  Bardzo ważne jest podtrzymanie tempa rozwoju ogólnej sprawności, potrzebnej do swobodnego posługiwania się coraz szerszym wachlarzem technik.
 • grupa zaawansowana (powyżej 5 kup - od niebieskiego pasa):
  W grupie zaawansowanej, adepci zgłębiają bardziej szczegółowo tajniki taekwon-do odpowiednio do prezentowanego poziomu.
  Większy nacisk niż w poprzedniej grupie, położony jest na umiejętności walki zarówno sportowej jak i realnych technik samoobrony.

 

KURS SAMOOBRONY
Od 2003 roku klub prowadzi Bezpłatny Adaptacyjny Kurs Samoobrony (BAKS). Rokrocznie około 150 studentów, licealistów i mieszkańców Trójmiasta poznaje skuteczne metody obrony przed napastnikiem oraz sposoby zapobiegania sytuacjom zagrożenia. Uczestnicy kursu uczą się nie tylko prostych technik samoobrony, ale także tego, jak wykorzystać słabości napastnika przeciwko jemu samemu, poznają psychologiczne aspekty samoobrony oraz nabierają pewności siebie i wiary, że są w stanie sami się obronić.

 

SEMINARIA I SZKOLENIA
Gdy tylko nadarza się okazja członkowie klubu biorą czynny udział w seminariach szkoleniowych prowadzonych przez mistrzów różnych sztuk, sportów i systemów walki, m. in. taekwon-do, boksu, mma, bjj, sajn, kapap.

 

ZAWODY
Wiedza i umiejętności zdobyte podczas treningów i seminariów pozwalają zawodnikom klubu na sprawdzenie swoich umiejętności na odbywających się przynajmniej 2 razy w roku zawodach ogólnopolskich oraz regularnych sparingach międzyklubowych i turniejach wewnątrzklubowych.

 

INICJATYWY
W wolnym czasie, w ramach urozmaicenia trudów pracy na treningach, członkowie Klubu biorą udział w wydarzeniach o charakterze sportowo-rozrywkowym takich jak: wyjazdy sportowo-integracyjne, pokazy sztuk walki czy też biorą udział w akcjach społecznych i prozdrowotnych.

Jeżeli chcesz poświęcić czas na aktywność fizyczną w przerwach pomiędzy nauką, pracą, a rozrywką, przyjdź trenować z nami!

JEŚLI CHCESZ BYĆ LEPSZY NIŻ INNI, ZACZNIJ ROBIĆ WIĘCEJ NIŻ ONI!