Etykieta

Podczas treningu taekwon-do wszyscy trenujący muszą zachowywać się zgodnie z określoną etykietą dojang.

Dojang, sala treningowa gdzie doskonalimy sztukę walki taekwon-do oraz budujemy harmonię ducha i ciała. Na sali ćwiczymy w białym ubiorze zwanym dobokiem, który musi być zawsze czysty i schludny oraz boso lub w specjalnym obuwiu do taekwon-do.

Biały kolor doboku oznacza czystość moralną adepta taekwon-do.

Każdy trenujący nosi odpowiedni kolor pasa uzyskany na drodze egzaminu, zawiązany w odpowiedni sposób tak, by końce pasa były równe, a węzeł znajdował się na środku. Kolorowe pasy oznaczają stopień uczniowski od najniższego 10 cup do najwyższego 1 cup, pasy czarne stopień mistrzowski, od najniższego I dan do najwyższego IX dan. Należy zachować szacunek wobec osób mający wyższy stopień. Należy wykonywać polecenia trenera oraz zachowywać się cicho i spokojnie. Wchodząc i wychodząc z dojang stajemy w jej progu i kłaniamy się w pozycji charyot sogi. Ukłonem oddajemy szacunek trenerowi i wszystkim którzy się tam znajdują. Podczas zajęć gdy zaczynamy ćwiczyć parami kłaniamy się partnerowi.

Ceremonia rozpoczęcia i zakończenia treningu:

Zbiórka: Trener na czele grupy stojącej w kilku szeregach, wszyscy zwróceni w kierunku trenera. Osoba najwyższa stopniem stojąca pierwsza z prawej strony wydaje komendę: „Charyot! Bo Sabom nim ge – Kyonge!” – wszyscy uczniowie  kłaniają się nauczycielowi a nauczyciel odpowiada tym samym. Na zakończenie ceremonia powtarza się.

Wszystkie ćwiczenia wykonujemy w rytm liczenia w języku koreańskim.

Zasady, wg których postępuje ćwiczący taekwon-do:

  • Będę uprzejmy w dojang, na ulicy i w domu.

  • Będę punktualny i będę szanował starszych wiekiem i stopniem.

  • W czasie zajęć taekwon-do będę myślał tylko o treningu.

  • Będę utrzymywał ciało i dobok (strój treningowy) w czystości i gotowości.

  • Będę ćwiczył wytrwale aż do osiągnięcia doskonałości w sztuce walki.

  • Nie będę używał umiejętności nabytych w dojang poza nią, poza koniecznością niezbędnej i uzasadnionej samoobrony.